Big Band-ul Radio România
Concert:
Festivalul Internațional „Cerbul de Aur”, Festivalul de Muzică Ușoară de la Mamaia și numeroase înregistrări devenite legendare din arhiva Televiziunii Române, realizate alături de mari soliști români de muzică ușoară, pop și jazz, nu ar fi fost posibile fără prezența Big Band-ului Radio România. Sutele de concerte susținute pe scena Sălii Radio, numeroasele evenimente transmise în direct pe posturile Radio România, precum și albumele realizate de Editura Casa Radioalcătuiesc palmaresul remarcabil al formației radioului public.
Participările la Festivalul Internațional „George Enescu”, la Festivalul Internațional al Orchestrelor Radio – RadiRO sau la evenimentele organizate de ARCUB confirmă, de asemenea, înalta ținută artistică a ansamblului.
Big Band-ul Radio România a fost și rămâne o veritabilă școală de interpretare, improvizație și orchestrație. Alcătuit în prezent din 18 muzicieni de elită, ansamblul este unic în peisajul artistic românesc.
Înființat în 1949, Big Band-ul Radio România a evoluat inițial într-o formulă restrânsă (combo). În 1953, sub conducerea compozitorului, dirijorului și pianistului Sile Dinicu, formația s-a extins prin adăugarea unei secțiuni de corzi, ajungând la un ansamblu de 45 de instrumentiști și purtând denumirea de Orchestra Radio-Televiziunii Române. După 1989, orchestra a devenit ceea ce este și astăzi: Big Band-ul Radio România.
De-a lungul timpului, conducerea muzicală a fost asigurată de dirijori și compozitori de prestigiu precum Sile Dinicu, Cornel Popescu, Ion Cristinoiu și Ionel Tudor. Din anul 2022, ansamblul este dirijat de un alt nume important al muzicii românești: Simona Strungaru – pianistă, dirijoare, orchestratoare și compozitoare.
Sub bagheta Simonei Strungaru a fost inițiată seria de concerte The Magic of…, care a evocat creațiile unor mari muzicieni de jazz precum Chick Corea, Duke Ellington, Buddy Rich, Peter Herbolzheimer, Quincy Jones, Wayne Shorter sau Miles Davis, dar și sonorități specifice unor stiluri diverse, precum The Magic of Funk, The Magic of Swing și The Magic of Latin Jazz.
În ultimele stagiuni, Big Band-ul Radio România a evoluat alături de invitați internaționali de prestigiu, precum Stefano di Battista, Will Vinson, Tony Lakatos, Alex Sipiagin, David Kikoski, Tobias Hoffmann, Alice Francis, Gianni Gagliardi și Emiliano Sampaio. De asemenea, artiști români consacrați precum Irina Sârbu, Connect-R, Miruna Ionescu, Adrian Nour, Viorica Pintilie, Jazzappella, Florin Ristei, Ana Leonte, Sorin Zlat, Berti Barbera și Amphitrio au urcat pe scenă alături de formația Radio România.
Ca o recunoaștere a valorii și versatilității sale artistice, Big Band-ul Radio România, dirijat de Simona Strungaru, este invitat frecvent să concerteze și în afara stagiunii de la Sala Radio, alături de soliști de top.
Big Band-ul Radio România este un ansamblu extrem de flexibil, abordând cu naturalețe o paletă largă de stiluri, de la jazz la pop și soul, de la electro-swing la funk. Concertele sale devin adesea adevărate spectacole multisenzoriale, îmbinând muzica live cu proiecții multimedia, intervenții coregrafice și expoziții tematice, oferind publicului experiențe artistice memorabile.
Simona Strungaru
dirijoare
Simona Strungaru este dirijoarea Big Band-ului Radio România și membră a Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România.
Dirijoare, pianistă, orchestratoare și compozitoare, Simona Strungaru dezvoltă o activitate artistică complexă, care înglobează o multitudine de stiluri muzicale. Abordează repertorii variate, de la muzică clasică la jazz contemporan și crossover, colaborând cu formule instrumentale diverse, de la ansambluri camerale la orchestre simfonice.
Este dirijoarea Bucharest Jazz Orchestra și a ansamblului de muzică contemporană SonoMania.
A compus muzică pentru filme precum Nosferatu, O Simfonie a Groazei (r. F.W. Murnau), Malombra (r. Carmine Gallone), Die Puppe, Die Austernprinzessin (r. Ernst Lubitsch), Felix the Cat și musicalul Trecut de Ora 8 (r. Alexandru Pintică). De asemenea, a dirijat unele dintre cele mai reprezentative orchestre din România, interpretând propriile compoziții în cadrul cine-concertelor organizate de Transilvania International Film Festival (TIFF), La Rochelle Film Festival și Animest.
Alături de SonoMania, Simona Strungaru a participat la festivaluri importante precum Săptămâna Internațională a Muzicii Noi (SIMN), Meridian și Innersound.
În 2022 a compus opera de cameră E vina Ta, pe un libret semnat de Mara Căruțașu și în regia Elenei Morar. Lucrarea a avut premiera la Teatrul Odeon din București, în cadrul proiectului Opera in Your Pocket, realizat de Institutul Goethe București și CIMRO / Universitatea Națională de Muzică din București.
În 2023 a compus lucrarea Gates pentru Big Band și orgă, prezentată în premieră la Sala Radio din București, în cadrul Festivalului Săptămâna Internațională a Muzicii Noi, avându-l ca solist pe organistul Eduard Antal.
Ca pianistă solistă, Simona Strungaru a concertat sub bagheta unor dirijori precum Cristian Brâncuși, Tiberiu Oprea, Mihnea Ignat, Stijn Berkouwer și Alfred Snel, alături de Orchestra de Cameră Radio, Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești, Filarmonica Bacău, Teatrul Național de Operă și Balet Oleg Danovski, Filarmonica „Serghei Lunchevici” și Sala cu Orgă din Chișinău. A câștigat concursul de concerte pentru pian și orchestră al De Haagse Instrumentalisten din Haga, interpretând Concertul pentru pian în Sol major de Maurice Ravel.
Ca dirijoare, a colaborat cu numeroase orchestre din România, printre care Orchestra de Cameră Radio, Opera Maghiară din Cluj-Napoca, Filarmonica Banatul, Big Band-ul din Timișoara, Filarmonica Târgu Mureș, Filarmonica Oltenia Craiova, Filarmonica Sibiu, Filarmonica Botoșani, Filarmonica de Stat Oradea, Teatrul Oleg Danovski Constanța, Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești și Filarmonica Pitești.
Din 2025 este dirijoare și cofondatoare a proiectului Romanian Youth Jazz Orchestra (RYJO), o orchestră dedicată tinerilor muzicieni.