Alexia Dănăcică (RO)
Alexia Dănăcică (RO) este o pianistă formată în cadrul Colegiului Național de Muzică „George Enescu”, unde a absolvit studiile liceale, continuându-și parcursul artistic la Universitatea Națională de Muzică din București. În prezent, este studentă în anul I de master, la clasa Lect. univ. dr. Daniel Dascălu.
De-a lungul formării sale, a obținut numeroase premii la concursuri naționale și internaționale și a participat la masterclass-uri susținute de personalități precum Andrei Gavrilov, Eduard Kunz, Florian Mitrea, Viniciu Moroianu și Mădălina Pașol.
Activitatea sa a fost susținută și de obținerea unor burse precum SoNoRo, MOL România și START, care i-au oferit oportunități valoroase de perfecționare și afirmare în domeniul muzical.